Przemówienia dla wielu ludzi są istną marą. Pisanie przemówień to jednak dobry sposób, by przygotowywać się do publicznego występu. Zapisując przemówienia należy pamiętać o tym, by były one na temat. Warto też wziąć pod szczególną uwagę okoliczności – inne będzie przemówienie oficjalne, a inne w gronie kolegów. Swobodne przemowy pełne anegdot nie sprawdzą się w przypadku przemówień oficjalnych (oraz odwrotnie).
przemówienie
Jednak nie tylko słowa są istotne – w trakcie przemówienia liczy się również mowa ciała ludzkiego. Baczna obserwacja zachowań, sposobu poruszania się, dynamiczności ruchu oraz gestykulacji bywa w wielu przypadkach pewniejszym źródłem informacji niż najprawidłowiej opłacany i najpoprawniej wyszkolony szpieg. Jak to wnikliwie działa i o czym nas informuje?
http://www.przemowienia.pl/poradnik.html” title=”jak napisać przemówienie”>przemówienia okolicznościowe
By całkowicie zaznajomić schemat mowy ciała należy cofnąć się do czasów, kiedy gatunek nie potrafił jeszcze porozumiewać się za pomocą mowy. Komunikacja na poziomie zwierząt opiera się przede wszystkim na jednoznacznie odbieranych gestach. Krótko mówiąc – pisanie przemówień wcale nie musi być kłopotliwe – wystarczy skoncentrować się na tym, co chcemy przekazać słuchaczom i ubrać nasze myśli w słowa a też delikatne żarty i przerywniki. Pamiętajmy o zachowaniu słusznej ostrożności a również szacunku. Inspiracji wolno też wypatrywać w sieci – obecnie jest dużo stron, które proponują gotowe przemówienia a też dużo portali, na których odnajdziemy osoby piszące treści przemówień. Nie musimy się więc niepokoić, a jeśli wybitnie nie znamy się na pisaniu przemówień – warto to zlecić dla fachowców.